Denizli Merkezli Büyük Operasyon 75 Kişi Gözaltına Alındı

Denizli merkezli 6 ilde Alman vatandaşlarını Almanya’dan arıyormuş gibi dolandıran çete çökertildi. Yapılan operasyonda 75 kişi gözaltına alındı. 300 bin Alman vatandaşını dolandırdığı, şu ana kadar 1.5 milyon Euro ile vatandaşları dolandırdığı tespit edildi.

ASAYİŞ 08.03.2019, 09:52 08.03.2019, 16:20
Denizli Merkezli Büyük Operasyon 75 Kişi Gözaltına Alındı

HABERDENİZLİ.COM

Almanya‘da Call Center (Çağrı Merkezi) kurarak bu şirket aracılığı ile dolandırıcılık faaliyetini yaptıkları ve Alman hükümeti tarafından bu şirketin kapatıldığı şirket sahiplerinin ve şirketin banka hesaplarına el konulduğu aynı zamanda Türkiye‘de şubesi olan Call Center (Çağrı Merkezi), buradan Almanya‘da yalnız yaşayan yaşlı Alman vatandaşlarını çağrı merkezi aracılığı ile aratıp “Türkiye‘den para kazandınız” veya “Şu model araba kazandınız” diyerek telefon ettirdikleri ve bunları almak için yüksek miktarda para havaleleri göndertildiği, bu yolla yüklü miktarda para kazanıldığı ve mağdurların şikayetleri üzerine şikayetler artınca yeni sistemler geliştirerek özellikle şikayet edenleri ikinci kez dolandırarak mağdur vatandaşlara bu kez de “istenmeyen telefonları önleme cihazı” satarak aslında işe yaramayan bu aletleri kişi başına 100 Euro alarak sattıkları bilgileri elde edildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince yürütülen çalışmalar neticesinde “Suç örgütünce kimlik ve iletişim bilgileri temin edilen Alman vatandaşı şahısların, Denizli ve Adana’da faaliyet gösteren çağrı merkezlerindeki örgüt üyelerince arandıkları, mağdurlara ikramiye kazandıkları belirtilerek, vergi ödemesi adı altında ödeme yapması istenildiği ve örgüt yöneticisi banka çalışanının belirlemiş olduğu hesaplara mağdurlar tarafından gönderilen paraların yine banka çalışanı tarafından örgüte aktarıldığı” tespit edildi.

Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, Yönetmek, Üye Olmak ve Örgüt Faaliyetleri Kapsamında Nitelikli Dolandırıcılık suçlarından yürütülen planlı operasyonel soruşturma kapsamında toplam 75 şahsa yönelik Denizli merkezli İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Afyonkarahisar illerinde de ikamet ettikleri tespit edilen şüpheli şahısların yakalanmasına yönelik 28 Şubat günü eş zamanlı operasyon yapıldı.

Operasyon kapsamında yapılan aramalarda ekonomik çıkar sağlamak amacıyla kurulan ve uluslararası faaliyet gösterdiği anlaşılan şüpheli şahısların ikametlerinde çok sayıda dijital materyal ile doküman ele geçirildi.

Denizli başta olmak üzere 6 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda yakalanan 46 şüpheli şahıs hakkında Ekonomik Çıkar Sağlamak Amacıyla Suç Örgütü Kurmak Üye Olmak ve Nitelikli Dolandırıcılık suçlarından adli işlem yapılarak şahısların ifadeleri alındı.

Operasyon kapsamında yakalanan 18 şüpheli şahıs Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile gözaltına alındı. Adli mercilere sevk edilen (6) şahıs tutuklandı, yedi ( 7 ) şahıs ise Adli Kontrol Şartıyla serbest bırakıldı.

Yorumlar (0)