Denizli’nin Çal ilçesinde Alevi-Bektaşi kültürünü yaşatan tek yerleşim yeri olan Çalçakırlar Mahallesi, 7-8 Mayıs Cumartesi ve Pazar günleri kutlanacak olan Hıdrellez şenliklerine hazır.

Çal Belediyesi, binlerce kişinin ziyaret ettiği Çalçakırlar’daki Gaip Erenler Türbesi’nin ziyaretçi bölümünde çevre düzenlemesi, tadilat ve taş döşeme, boyama işlemleri ile çatı yaptı. Dömürcü Sultan Türbesi’de kutlamalara hazır hale getirildi. 

Denizli'de Kaza, 5 yaralı Denizli'de Kaza, 5 yaralı

ÇalÇakırlar halkı ile Alevi-Bektaşi mensubu vatandaşların kutsal kabul ettiği türbelerin Hıdrellez kutlamalarına hazır hale getirilmesi, Çalçakırlarlılar tarafından memnuniyetle karşılandı. Hıdrellez kutlamalarında türbelerin yanı başında hazırlanan yerlerde adaklar kesilip, dualar okunacak. 

BAŞKAN AKCAN; “HEPİMİZ KARDEŞİZ ”

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan  alevisi, sünnisiyle Çal’da herkesin kardeşçe yaşadığını, herkesi, her vatandaşı “Aynı sokağın çocukları” olarak gördüklerini söyleyerek, “Oğuz Türk’ü olan Çalçakırlar, Hıdrellez gibi önemli bir kültürümüzü yaşatıyor. Anadolu coğrafyasında yaşayan herkes kardeştir. Biz her zaman söylüyoruz; Çal’da yaşayan herkes aynı sokağın çocuklarıdır. Hangi din, ırk olursa olsun bu toprakların çocukları kardeştir. İlçenin belediye başkanı olarak, Çalçakırlar’daki hıdrellez kutlamalarına vatandaşlarımızı davet ediyorum. Kovid-19 salgın hastalık nedeniyle 2 yıl üst üste kutlamalar yapılamamıştı” diye konuştu.

Çalçakırlar’da Hıdırellez,6 mayıs tarihlerinde kutlanıyordu. Bu yıl  6 mayıs tarihi Cuma gününe denk geldiğinden kutlamalar 7-8 mayıs tarihlerinde yapılacak.