Şahin Tin, 'Sanayileşmenin Ve Üretimin Temeli İstikrardır!'

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, TBMM Genel Kurulunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2019 yılı bütçesine ilişkin AK Parti Grubu adına yaptığı konuşmada, “Sadece eleştirip bir kenarda oturmakla sanayileşme ve üretim olmuyor, sanayileşme, yürümekle, meydanlara çıkıp, kırıp döküp yakmakla, bağırıp çağırmakla da olmuyor, çalışmakla oluyor. Sanayileşmenin temeli istikrardır. İstikrar olursa üretim olur, üretim artar” dedi. 

AK Parti 17.12.2018, 16:26 18.12.2018, 17:43
Şahin Tin, 'Sanayileşmenin Ve Üretimin Temeli İstikrardır!'
banner1665

Haberdenizli.com

AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabi Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Şahin Tin, TBMM’de devam eden 2019 yılı bütçe kanunu teklifi görüşmelerinin 7. turunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bütçesi üzerine AK Parti Grubu adına konuştu. Milletvekili Şahin Tin, yaptığı konuşmasında sanayi sektöründe döviz kuru başta olmak üzere her türlü saldırının yaşandığını ancak tüm bunlara rağmen beklentileri aşan bir üretim gerçekleştirildiğini söyledi.

'Tüm İmkanları Seferber Ettik'

Özellikle son dönemde sevindirici gelişmelerin yaşandığını ve yeni teknoloji üretimi alanında Türkiye’nin büyük bir atağa geçtiğini belirten Milletvekili Şahin Tin, “Öncelikli hedeflerimiz arasında olan sanayi sektöründeki girdileri yerlileştirme ile sanayideki ara malı ithalatını azaltma konusunda önemli mesafeler katettik. Yazılım ve teknoloji yoğun ürünlerde özellikle kamu içinde yapılan mal alım ihalelerinde yerli malı için uygulanan yüzde 15 fiyat avantajının zorunlu hâle gelmesi buna en bariz örneklerden birisidir. Ülkemizde teknoloji geliştirme bölgeleri kuruldu. Burada faaliyet gösteren işletmelere hibe destekleri başta olmak üzere vergisel muafiyet ve prim istisnası gibi birçok imkân ve kolaylıklar sunuldu. Yine, AR-GE, yenilik ve tasarım faaliyetlerini kendi bünyesinde yapmak isteyen firmalar için devletimizin tüm imkânları seferber ettiğini ifade etmek istiyorum” dedi. 

'Asırlık Hayalimiz Gerçek Oluyor'

Konuşmasında 2019 yılı sonunda yerli otomobilin ilk prototipinin üretilmiş olacağına dikkati çeken Milletvekili Şahin Tin, “Güçlü bir otomotiv yan sanayisi üreticisi olan Türkiye'nin asırlık hayali yerli otomobil geliştirme ve üretim konusu da en dikkat çeken hamlelerimizden birisidir. Uzun yıllardan beri sanayi alanında faaliyet gösteren birisi olarak şunu belirtmek isterim ki; elbette, tüm sorunları hemen aşmak kolay değil. Bu bir zaman ve süreç gerektiriyor. Sadece eleştirip bir kenara oturmakla da sanayileşme ve üretim olmuyor, yürümekle, meydanlara çıkıp, döküp, yakmakla, bağırıp çağırmakla da sanayileşme olmuyor. Demokratik hakları sandıkta aramalıyız. İktidar olmanın yolu da sandıktır. İstikrar ve düzen olmadığı takdirde ülkeye ne yabancı sermaye gelir ne de sanayicilik ürer ve büyür. Türkiye'nin kurtuluşu üretim, üretim ve üretimdir” dedi. 

'İşletmelerimize Güçlü Destekler Sağladık'

“Sanayicilerimizin endüstri 4,0 gibi yalın üretim ve dijital dönüşümü konusunda büyük hassasiyet gösteriyor ve bu alanda önemli çalışmalara imza atıyoruz” diyen Milletvekili Şahin Tin, “Özellikle sanayi alanında ihtiyaç duyulan nitelikli eleman ve ara eleman konusunda da çalışmalar yapmaya ihtiyacımız olduğunu bizler de biliyoruz. İnşallah bu alanda daha fazla mesleki ve teknik okulların açılması, gençlerimize daha cazip hâle getirilmesi suretiyle üreticimizin talep ettiği kalifiye eleman ihtiyacını karşılayacağız. Sadece büyük sanayicilerimizi değil, aynı zamanda küçük ve orta ölçekli işletmelerimizi de destekleme konusunda önemli adımlar atmayı sürdürüyoruz. On altı yıllık iktidarımız döneminde işletmelere KOSGEB, TKDK, TÜBİTAK gibi birçok kurumumuzla güçlü destekler sağladık. KOSGEB vasıtasıyla 16 yılda 220 bin işletmeye 5,9 milyar lira destek sağladık. KOBİ finansman destek kredi programıyla 520 bin işletmeye 3,9 milyar lira kaynak aktararak 20 milyar TL kredi hacmi oluşturduk” diye konuştu.  

'Çalışmalarımızı Kararlıkla Sürdürüyoruz'

Milletvekili Şahin Tin, “Yerli ve millî sanayiyi büyütmek için var gücümüzle çalıştık ve bundan sonra da aynı kararlılıkla çalışmayı sürdüreceğiz. Bu bağlamda, üreticilerimizin makine ve teçhizat alımında yerli mal alması veya kullanması hâlinde ilave destekler sağladığımızı vurgulamak istiyorum. Biz, ülkemizi hak ettiği en iyi noktaya taşıma konusunda kararlıyız. Uzay teknolojileri, stratejik sanayi ürünleri gibi bilimsel konular ile yerli üretim ve millî büyüme konusunda önümüzde duran bütün engelleri ortadan kaldıracağız. Bu vesileyle Denizli Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kurulumu başta olmak üzere organize sanayi bölgelerimize, teknoloji yoğun ürün üreten işletmelerimize, sanayicilerimize ve KOBİ’lerimize sağladığı desteklerden dolayı başta Sayın Bakanımıza ve Bakanlık bürokratlarına şükranlarımı sunuyorum. 2019 yılı bütçesinin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
 

Yorumlar (0)