Boşanma Davalarında Eşin Yabancı Olması

Boşanma Davalarında Eşin Yabancı Olması

Yabancı uyruklu eşten boşanmak konusunda görevli ve yetkili olan mahkemeler kural olarak Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleridir. Ancak süreç her ne kadar genel anlamda Türkiye'dekine benzese dahi çok sayıda farklılık ve uyrukların ayrı olmasından dolayı meydana gelecek pek çok sorun söz konusu olacaktır. Bu gibi sorunlara karşı ise muhakkak bir avukat vasıtası ile sürecin işletilmesi lazımdır.

Bu Davada En Çok Sorun ile Karşılaşılan Nokta

Yabancı uyruklu eşten boşanma konusunda en çok sıkıntı çıkaran konulardan bir tanesi ise çocuğun velayeti konusudur. Çocuğun velayetinin yabancı uyruklu eşe verilmesi halinde eş ülkeyi terk edebilmekte ve hal böyle olunca da usulün takip edilmesi ya da diğer eşin çocuk ile mahkemenin takdir ettiği kadar vakit geçirememesi söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlara yönelik tedbirlerin de muhakkak avukat vasıtası ile mahkemeye önerilmesi lazımdır.

Görevli ve Yetkili Mahkeme

Yabancı uyruklu eşten boşanma hakkında da tıpkı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı eşten boşanmada olduğu gibi aile mahkemeleri görevlidir. Yetkili mahkeme ise kural olarak eşlerden herhangi bir tanesinin ya da çiftin birlikte yaşadığı yer mahkemesidir. Ancak ilgili mevzuat hükümlerinde bu daha detaylı bir şekilde belirtilmiştir ve bu durum da avukat tarafından göz önüne alınacaktır. İşte bu sebepten dolayı da yabancı uyruklu eşten boşanma davası her zaman için bir avukat ile takip edilmesi gereken bir davadır. Aksi halde ülkeden ayrıla durumu söz konusu olabileceğinden dolayı pek çok sorun ile karşı karşıya kalınabilecektir.

Boşanma Türleri

Yabancı uyruklu eşten iki türlü boşanmak mümkündür. Bunlardan bir tanesi anlaşmalı boşanmadır ve şüphesiz ki daha hızlı sona eren usul budur. Ancak çekişmeli boşanma da elbette mümkündür. Ancak bu gibi durumlarda sürecin uzaması son derece doğaldır.

www.develiogluhukuk.com

haberdenizli.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243