‘Adam’sın!..

Denizlispor inşallah mutlu sona ulaştığında, şampiyonluğun en önemli sebeplerinden biri de, kalenin güvende olmasından kaynaklı olacak.

Futbolda transfer dönemi yeni bir kadro kuracaksan, atan ile tutanın iyi isimler olmalı derler. Denizlispor sezon başı atan ile tutan konusunda iyi transfer yaptı ve şimdi bunun meyvelerini topluyor.

Klas kalecinin azlığı futbolda amatörden profesyonele kadar bütün takımları etkiliyor. ‘İyi kaleci her zaman sadece eliyle değil, ayaklarıyla da gol kurtaran kalecidir’ der otoriteler. Çabuk oyun kurma yönüyle de golcülere asist yapan kalecilere de rastlamak mümkün günümüz futbolunda. Çeviklik, reaksiyon hızı, pozisyonu doğru alma, çok yönlü düşünme, muhakeme, takımı yönetme, hatalardan ders çıkarma gibi faktörler, her ne kadar boyu uzun kaleci tercihinin önüne geçse de, saydığım bu özelliklerin hepsini üzerinde taşıyor Denizlispor’un kalecisi Stackhowiak.

3 sezon Gazişehir Gaziantepspor’un kalesini koruyan tecrübeli eldiven, 103 maçta toplam 4 sarı kart görüp rekor kırdı diyebiliriz. Geçen sezon ise 36 maçta banko oynamasına karşın sarı ve kırmızı kart görmeden sezonu tamamladı.

Sezon başı Denizlispor’a gelen 32 yaşındaki Polonyalı kaleci Stackhowiak, bu sezon 20 maçta Denizlispor’un kalesini korudu. Stackhowiak, takım arkadaşlarına çok güven veriyor. Neredeyse hatasız oynuyor. Şampiyon olunduğu takdirde en büyük pay sahiplerinden biri de şüphesiz tecrübeli eldiven olacak. Süper Lig horozlara nasip olursa eğer, ayrıca kaleci aramaya da gerek kalmayacak.  

Maç esnasındaki soğukkanlılığı ve oyun disiplininden uzaklaşmaması, taraftara bile güven veriyor. Biraz kaprisinin olduğunu öne sürüyorlar ama o kadar kusur kadı kızında da olurmuş. Gülü seven dikenine katlanacak. Bu nedenle yazımın başlığını ‘Adam’sın diye attım. Hatta bazı yağcıların beklenti içinde olduğu kişiler için, gereksiz abartı ile kullandığı sözle yazımızı bitirelim.

Adam Mheczyslaw Stackhowiak diye yazılır, ‘Adam’ diye okunur. Adam gibi kaleci işte. ‘Adam’sın…

YORUM EKLE