Devlet Hastanesi’nde Günde 6 Ton Su Tasarrufu

Denizli'ye bağlı Acıpayam Devlet Hastanesinde yapılan enerji ve kaynak tasarrufu çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Su arıtma sistemine eklenen geri kazanım düzenlemesi ile hastane %10 su tasarrufu elde etti.

ACIPAYAM 21.11.2018, 12:00 26.11.2018, 10:39
Devlet Hastanesi’nde Günde 6 Ton Su Tasarrufu

Haberdenizli.com

Denizli'ye bağlı Acıpayam Devlet Hastanesi'nde bulunan büyük ölçekli su arıtma sisteminden, arıtılmış su elde edilirken açığa çıkan günlük yaklaşık 6 ton su, geri kazanım yöntemiyle tekrar kullanılabilir hale getirildi. Geri kazanılan bu su, hastanenin çamaşırhane ve bahçe sulama sistemlerinde kullanılmaya başlandı. Kurulan sistem ile kaynak israfı önlenerek, su tüketiminde %10’a yakın tasarruf sağlandı. Böylece Hastanede bir yılda 2.160 ton suyun geri kazanılması ve hastanenin 13.000 TL tasarruf etmesi öngörülüyor.

Devlet Hastanesi’nde Günde 6 Ton Su Tasarrufu

Çevre Duyarlılığımızı Sürekli Arttırıyoruz

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk yapılan enerji verimliliği ve kaynak tasarrufu çalışmaları hakkında şunları kaydetti; “Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği dönemimizden bugüne 5 yıldır yapmış olduğumuz enerji verimliliği çalışmalarına bir yenisini daha eklemenin gururunu yaşıyoruz. Acıpayam Devlet Hastanemizde yaklaşık bir yıldır enerji verimliliği çalışmaları devam etmektedir. Yapılan bu çalışmalar sayesinde elektrik tüketimi %18, yakıt tüketimi %15 oranında düşürülerek 10 ayda yaklaşık olarak 120.000  TL tasarruf sağlandı. Şimdi de su tasarrufu ile ilgili kurulan geri kazanım sistemi devreye alınarak su tüketimi %10’a varan oranda düşürülüyor. Bu da bir yılda yaklaşık 13.000 TL tasarruf anlamına geliyor. Daha da önemlisi bu çalışmalar ile kaynak israfının önüne geçerek, karbon ayak izimizi azaltıyor, çevre duyarlılığımızı sürekli arttırıyoruz. Bu anlamda Acıpayam Devlet Hastanemizde yoğun gayret gösteren Başhekimimizden teknisyenimize kadar tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” 

Devlet Hastanesi’nde Günde 6 Ton Su Tasarrufu
 

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
19
parçalı az bulutlu