2017’de GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE NELER OLDU?

Bazı gerçekleri görmek için resmi verilere bakmaya derin analizler yapmaya gerek yok. Gayrimenkul danışmanı olarak müşterilerle yaptığımız sohbetler de “Piyasa nasıl?” sorusu ilk duyduğumuz soru oluyor genelde.  Bu soruyu somut örneklerle sizler için cevaplamaya çalışacağım.

2017 yılı siyasi ve ekonomik olarak o kadar hareketli geçti ki yılın ilk çeyreğinde piyasalarda pozitif hava söz konusuydu. Ama bu hava yeri geldi dış siyaset yeri geldi dolar /euro kur dalgalanmalarıyla inişli çıkışlı bir dönem geçirdi. Gayrimenkul açısından ise yılın ilk yarısında Denizli olarak 7994 adet satış ile kapatarak geçen yılın üstünde bir satış hacmi yakalandı. Ardından gelen tapu harçlarında ki indirim ve konut faizlerinde ki gerileme ile alıcılara yönelik ciddi teşvikler yapıldı. Hükümetin KGF Desteği ile üreticiler için piyasaya nakit girdisi sağlanarak piyasanın rahatlaması hedeflendi fakat verilen bu paralar yeterince iyi denetlenmediği için bu teşvik kısa sürede etkisini kaybetti ve amacına ulaşamadı.

Yılın ikinci çeyreğinde art arda gelen olumsuz ekonomik veriler ve tüm sektörlerde hissedilen nakit kısırlığı ile piyasa kırılgan bir yapıya büründü. Tüm bunlar olurken satış rekorları bekleyen gayrimenkul sektörü dolar’ın kur artış rekorlarını kırmasıyla güvenli yatırım aracı pozisyonundan bir anda gözden düşmeye başladı. Yüksek kurun sonucunda faizlerin de artması ise sektörün büyüme hızını oldukça düşürdü.

Yıl sonuna bakıldığında bir önceki seneye göre totalde büyüme mutlaka olacağını düşünüyorum. Fakat  artık insanlar gayrimenkul yatırımı yapmadan önce iki kez düşünmeye başladı. 2017 son çeyreğine bakıldığında satış hacminde ki büyüme hızı, üretim hızının gerisinde kaldığını düşünüyorum. Ama şu gerçeği de asla göz ardı etmemeliyiz. Gayrimenkul;  şartlar ne olursa olsun  kaybettirmeyen yatırım aracı olmuştur.  


Türkiye’de son yıllarda önemli bir büyüme potansiyeli ile ekonomiye katkı sağlayan gayrimenkul sektörü gelecekte de ekonominin kalbi olmaya devam edecek. Çünkü sektörümüz ülke ekonomisinin en önemli çarklarından birisi. Kendine bağlı birçok alt sektörü beslemesi ve yaratılan istihdamdaki payı göz ardı edilemez.Yeni yılda yeni umutlarla girmek gerekiyor ve ev almayı düşünenler için  yapılması gerekenen önemli destek  konut kredilerinin 0,99 seviyelerine getirmektir. Bu piyasada ciddi bir hareketlilik sağlayacaktır. 
 Sizlerin de yeni yılını kutlar.. 2018’de Sağlıklı, mutlu ve bereketli yıllar dilerim.
 

YORUM EKLE