Seçim sonuçları kesinleşmeye başlayınca, kimin nereye oy verdiği de netleşmeye başladı. Özellikle muhalefet kanadında başlayan suçlamalar, ne hikmetse bitmek bilmiyor. Ama onlarda haklı, çünkü kazandıkları yerleri bile bile kaybettiler.
Bütün kesimler Hizmet hareketinin kime oy verdiğini sorguluyor.
Kimisi “bize vermedi”, bazıları “bize verdi” kabilinde konuşup duruyor. Her iki tarafta görüşlerinde kısmen haklılar. Çünkü Hizmet hareketinden hiçbir partiye toplu bir oy verme olayı gerçekleşmedi.
Fakat, Hizmet hareketinin büyük bir çoğunluğu Türkiye genelinde yine AKP’ye oy verdi. Bir kısmı ise hangi şehirde hangi parti güçlüyse ona verdi. Çünkü bu saatten sonra kavga etmenin ve taraf olmanın Türkiye’ye yarar yerine zarar getireceğine inananlar oldu.
Denizli’de seçimlere 15 gün kala bu hareket tarafından yapılan anketlerde hangi parti önde ise ona göre oy verildi. Ancak, bazı ilçelerimizde ise bu anketlerde işe yaramadı. Veya yanlış aksettirildiği için oylar istenildiği gibi verilemedi. Tavas ilçesindeki örneklerde olduğu gibi.  
Zaten oyların dağılımından da bunu görebilirsiniz.
Ama önemli bir konu var ki, herkes bunu gözden kaçırıyor.
Hizmet hareketi dışında kalan ve bugüne kadar hiçbir etki gösteremeyen (burada ismini vermeyeceğim) bazı cemaatler ise, iktidar partisindeki hizmet hareketinden boşalan yeri doldurabilmek için mahalli seçimlerde yarışa girdiler.
Hizmet hareketinin yükselişini ve Dünya genelinde yaptığı çalışmaları hazmedemeyen bu guruplar, eskiden AKP haricindeki diğer sağ merkezdeki partilere oy veriyordu. Hizmet hareketini sevmedikleri ve gizliden paylaştıkları düşmanlık olgusu yüzünden güya akıllarınca intikam alıyorlardı.
Ve bu kez, Hizmet hareketinden en güzel intikamın AKP’yi desteklemekle alınacağı sonucuna varmış olacaklar ki, seçim günü oylarının rengi AKP oldu. Bazıları ise, eskiden beri oy ve söz verdikleri insanlara ayıp olmasın diye sandıklara gittiler ama, boş oy kullandılar. Onların bu boş oyları AKP’nin işine yaradı.
Dikkat ederseniz, ilimizdeki sandıklardan çok sayıda boş oy pusulası çıktı. İşte, çıkan boş oylar bir cemaate, AKP’yi en güçsüz oldukları yerlerde zirveye taşıyanlarda diğer cemaatler oldu.
Ama o Cemaatler, Hizmet hareketi ile ihanete uğradığını ileri süren AKP’nin bu saatten sonra kendilerine itibar etmeyeceğini hiç düşündüler mi acaba?
Hz. Peygamber (s.a.v.) “Yaptığınız her işten mesulsunuz” demesine rağmen, söz verdikleri halde boş oy atarak seçimi kaybettirdikleri adayların AHlarını aldıklarını ve bu önemli mesuliyetlerinin yarın Allah huzurunda hesabını da vereceklerinin bilincinde mi acaba?
Türkiye’nin içinde bulunduğu ortamda, dillerinin ucu ile “MHP olmasa vatan elden gider” diyen bazı cemaat mensuplarını, büyük bir vebal altına girdiklerinin farkındalar mı acaba?
Her şeyden önemlisi, İslam Dini’nde “Kul hakkının” çok önemli bir yer tuttuğunu bilmiyorlar mı acaba?
Bu iştah kabartan yarışta, hangisinin ön plana çıktığı yakında ortaya çıkar. Bekleyip göreceğiz.
Siyasiler ise, Cemaatler başta olmak üzere, başkalarından meded umacaklarına önce kendilerine baksın. Kendi tabanlarının ve seçmenlerinin kime oy verdiklerine, niçin kaybettiklerine baksın.
Ondan sonra, başkalarına “oy vermediniz” suçlamasını yapsın.
Yani Çuvaldızı kendilerine bir batırsınlar hele.. Canları bir yansın.
Sonrasında destek sözü verdikleri halde, destek vermeyenlerden hesap sorsunlar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.