Uzun süredir benliğimizi bile meşgul eden yerel seçimler, nihayet bitti. Kimi sevindi, kimi üzüldü. Kimisi çok büyük şaşkınlıklar yaşadı. 
“Seçimlerin galibi olmaz. Kaybedenleri vardır” diyen Başbakan’ın dediği gibi, AKP bu seçimler de, kendi kurmaylarının bile beklemediği bir sonuç aldı. 
Diğer partiler ise, oylarını artırıyor gibi gözükseler de 2009 ve 2011 seçimlerinin bile çok çok altında kaldılar. 
Ve bu seçimlerde bir kez daha görüldü ki; MHP ile CHP’nin kan uyuşmazlığı hep var, hep devam edecek. 
Ancak, bu mahalli seçimlerde hiçbir AKP adayı “seçimleri kazandım” demesin. Çünkü seçimlerin galibi Başbakandır. 
İktidar partisinin hizmet projelerini anlattığı, Başbakanın ise mağdur edebiyatı yaptığı seçim probagandalarına, Muhalefetin sadece Başbakanı eleştirmeye yönelik seçim çalışmaları pirim yapmadı. Oyların düşmesine vesile oldu. 
Her zaman mağdurların yanında olduğu bilinen milletimiz, Başbakanın insanların gözlerinin içine baka baka, hakkında ortaya atılan bütün olumsuz kampanyalara rağmen, güzel ve etkili hitabeti ile 17 ve 25 Aralık operasyonlarınının altından kalkamayacağnı anlayınca hayali paralel yapı adı altında düşman yarattı ve buradan mağduriyet çıkardı.  unutturmaya dönük çabaları, “Ben veya onlar” staratijisi meyvelerini verdi. Mahalli seçimler, “şaibelerin aklanması” anlamına gelmemesine, büyük iddiaların ancak hukuk önünde aklanması gerektiği gerçeğine rağmen, Başbakan’ın “mağdurum” demesi ve bunu Türkiye genelinde 45 televizyon 8 ulusal gazete aracılığı ile Türkiye sathına anlatması yetti ve seçimleri istediği gibi yöneterek sonuçları aldı. 
Ama akıllarda çok soru işaretleri kaldı.  
“Seçimlerde yüksek oranda şaibe var.
Bazı bölgelerde para ve emtia dağıtıldı.
Özellikle kenar semtlerde ve köylerde Makarnacı ve Avantacı kesimler, “hediyeler” kesilmesin diye, gerçekleri bildikleri halde AKP’ye oy vermekte ısrar etti. 
Hizmet hareketi çalışır gibi gözüktü, ama çalışmadı. Hatta AKP’ye oy vermeye devam ettiler.” gibi iddiaları şu günlerde konuşuluyor. 
Gerçekten sandıktan çıkan oylara bakılırsa, MHP tabanının büyükşehir olayında CHP’ye oy verdikleri, buna mukabil ilçelerde CHP’nin güçsüz olmasına rağmen kendi adaylarına oy vermeyi tercih ederek, MHP’yi oyuna getirdi. 
Bazı insanlar bilinçli olarak, AKP adına MHP ve CHP rüzgarı estirerek, derinden çalışma yaptılar. Özellikle Pamukkale ilçesinde maddi manevi yardımlarla birlikte sessizce yapılan çalışmalar, MHP ve CHP adaylarının bunu bilmelerine rağmen parasızlıktan kımıldayamaması oyların AKP’ye gitmesine; ama bu durumun son güne kadar ortaya çıkmamasına sebep oldu.
AKP’nin Ekonomik kriz yok, yalanı, siyasi istikrarsızlık gelebilir yalanı, Doğu ve Güneydoğu illerinde BDP’ye yardımı, ilimizde de doğu kökenli insanların hiç fire vermeden AKP’ye oy vermelerinde büyük etken oldu. 
Henüz kesinleşmeyen oy tablosuna bakıldığında AKP’nin kırsal kesimden büyük oy aldığı görülmektedir. Yani kültürel olgunluğu olan bilinçli seçmenlerden -geçtiğimiz mahalli seçimlerde olduğu gibi- kent merkezlerinde fazla oy alamamıştır. 
Kırsal kesimdeki insanlarımız ise, “Aman istikrar bozulmasın” yalanları, Kömür ve Makarna takviyeleri, bankalardan alınan kredilerin AKP giderse ekonomik krizle evlerini ve hayvanlarını kaybetme korkusunun bilinçli olarak söylenmesi sonucunda korkuyla oy vermek zorunda bırakılmıştır. 
Yani 12 yıldır ülkemizi yöneten, yol ve köprü haricinde dişe dokunur bir hizmet üretmeyen, makyaj hizmeti anlayışı, özelleştirmelerden gelen bedeller ile ayakta tutulan sıcak para ekonomisini “güçlü ekonomi” masalı ile insanların gözlerini boyayan ve bunca yolsuzluk, hırsızlık ve usulsüz iddialarının odak noktası haline gelen AKP iktidarı, aklanmak yerine, pişkin bir şekilde meydanlarda korku salarak; tehdid ederek istediğini almıştır.  
Ama neticede istediğini almış ve seçimleri kazanmıştır. AKP’liler buna Demokrasi ve hukuk anlayışı demektedir.
Muhalefet partileri ise, kendi eksikliklerini görmek yerine, AKP’nin yanlışlarının arkasına sığınarak seçimleri kazanma çalışması içine girmişlerdir.  
Suçu kendimizde aramak yerine, kolaycılık yaparak hala suçlu aramakla meşgulüz.  Oysa suçu başka yerde aramak yerine, kendi çıkardıkları adaylarda arasalardı doğru yolu daha çabuk bulurlardı. 
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.