banner1029

Denizli inanç turizminde bir adım daha öne geçti

Denizli Valisi Yavuz Erkmen, beyaz cennet Pamukkale’deki Hierapolis Antik kentinde bulunduğu iddia edilen Hz. İsa’nın 12 havarisinden S.T. Philippus’un mezarının dünya da yankı bulduğunu söyledi.

Denizli inanç turizminde bir adım daha öne geçti

Denizli Valisi Yavuz Erkmen, beyaz cennet Pamukkale’deki Hierapolis Antik kentinde bulunduğu iddia edilen Hz. İsa’nın 12 havarisinden S.T. Philippus’un mezarının dünya da yankı bulduğunu söyledi. Hz. İsa’nın 12 havarisinden S.T. Philippus’un mezarının Denizli’de bulunduğunun gazete ve televizyonlarla birlikte dünya basını tarafından duyurulmasıyla kentin inanç turizminde bir adım daha öne geçtiğini ifade eden Vali Erkmen, “Mezarın bulunması ile ilgili haber yerel, ulusal ve uluslar arası basın yayın kuruluşları tarafından duyurulmasıyla birlikte Pamukkale’de büyük bir hareketlilik başladı. Bu güne kadar beyaz travertenleri görüp, Hierapolis Antik kentinin kalıntılarını görmek için gitmeyen yerli, yabancı turistler kalıntıların ve mezarın bulunduğu bölgeyi de gezmeye başladı. Kapılardan Pamukkale’ye giriş yapan yabancı turist sayısında da artışlar gözlemlemeye başladık. Hıristiyan alemi hacı olmak için artık Hierapolis Antik kentine gelecek. Bu hareketliliğin ilimize ve ekonomimize de olumlu katkıları olacak. Yılda 2,5 milyon turisti ağırlayan Denizli’ye hacı olmak için milyonlarca turist daha gelecek. Turist sayısının en az iki katına çıkacağını düşünüyorum” diye konuştu. Bulunmasıyla birlikte büyük heyecan yaratan S.T. Philippus’un mezarını kendisinin de ziyaret ettiğini Hierapolis kazı heyeti Başkanı Ord. Prof. Dr. Francesco D'Andria’dan bilgi aldığını belirten Vali Erkmen, “Haberin duyulması ile birlikte birçok tur operatörü yetkilisiyle telefon görüşmeleri de yaptım. Çok yakında Pamukkale ve Hierapolis Antik kenti inanç turizmiyle de sık sık gündeme gelebilir.” Şeklinde konuştu.

Makalede yayınlanacak

Kazı heyeti Başkanı Francesco D'Andria’nın mezarla ilgili bilimsel makale yayınlayacağını anlatan Vali Erkmen sözlerine şöyle devam etti, “St.Philippus’e ait olduğu iddia edilen mezar inanç ve kültür turizmi adına çok önemli bir buluştur. Bu iddianın aksi ispat edilmediği sürece kazı heyetine inanmak durumundayız. Haberlerin yayınlanması ile birlikte tüm dünyanın gözü bir kez daha Denizli’ye ve Pamukkale’ye çevrildi. Başta papa olmak üzere Hıristiyan dünyasının gelişmeleri dikkatle takip ettiğini düşünüyorum. Kültür, doğa, yayla, fuar turizminin yapıldığı ilimizde çevremizdeki antik kentlerle birlikte inanç turizminde de öne çıktık. Bundan sonra ki süreçte Hıristiyan aleminin Denizli ziyaretlerinin artarak süreceğinden eminiz.” diye konuştu.

haberdenizli.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER