Devlet daireleri arasındaki uyumsuzluk her zaman sinirlerimi bozmuştur.
“Çağ atlıyoruz” diyerek, e-Devlet projesini, online işlemleri öven zihniyet, bir de kurumlar arasındaki işlemleri basitleştirse çok iyi olacak.
“Artık şehir merkezinde ne varsa, ilçelerimizde de o olacak” diyerek halkı kandıran zihniyet, birde bu söylediğini gerçekleştirse çok iyi olacak.
İnsanlar işlerinde kolaylık istiyor, çağdaş iletişimden yararlanmak istiyor.
Geçtiğimiz günlerde miras yolu ile bize geçen Çal ilçesindeki bir metruk evi satmak istedik. Çal Tapu Müdürlüğü’nde bir saat sürecek olan işlemleri iki günde ancak bitirebildik.
Gecikmesinin nedeni, bütün veraset işlemlerinin yapılmasına rağmen, tapu kayıtlarının mirasçılar üzerine geçmemesi, “Borcu yoktur” anlamındaki ilişik kesme belgesinin Çınar Vergi Dairesi tarafından verilmesi gibi bazı işlemlerin yapılmamasından kaynaklandı.
Babamın vefatından sonra veraset işlemleri, ardından annemin vef    atı ile O’nun da veraset işlemlerini yaptık. Verasetle gelen borçları, bu arada köye gitmediğimiz için biriken vergi borçları dahil tamamını ödedik.
Sonra alıcı ile buluştuk. Ama Çal Tapu Müdürlüğü, “İlişik yoktur” belgesinin olması gerektiğini söyledi. Çal Vergi dairesine gittik. Oradan bize, “Merhumların öldükleri ikamet adresinin bulunduğu yerdeki vergi dairesinden belge alacaksınız” dedi.
Memura, “Siz buradan borcumuzun olup olmadığını görebiliyor musunuz?” diye sorduğumda, “Görüyoruz ama, belgeyi vermeye yetkimiz yok” cevabını aldık.,
Minibüse bindim, Çınar Vergi Dairesi’ne yani Denizli’ye gelerek belgeyi aldım. Ardından tekrar Çal Tapu Müdürlüğü’ne gittim. Bu kez, Müdürlük, “Tapular mirasçıların üzerine geçmemiş, önce onları yapalım, sonra satışı gerçekleştirelim” dedi.
“Bizim mirasçı olduğumuz verdiğimiz evraklarla belli, üzerimize geçirmeden satış yapamıyor muyuz?” diye sordum.
Olmuyormuş.. İllaki, tapu hisseleri mirasçıların üzerine intikal edecek, sonra satış yapılabilecekmiş.
Yani, mahkemeden alınan miras belgesi yeterli değil. İllaki harç ödeyeceksin, üzerine alacaksın ve sonrasında satış yapacaksın. Yapacak bir şey yok. Mecburen denileni yapacağız.
İlk gün mirasçılık belgesine istinaden 103 Tl. harcı ödeyerek tapulardaki hisseler bizim üzerimize geçildi. Ve gün bitti.
Ertesi günü tekrar gittik ve sabahleyin 9.00’da geldiğimiz Tapu dairesindeki işimiz 12.00 gibi bitti ve nihayet satışı gerçekleştirdik.
Alan kişi İstanbul’dan geldi, bizde Denizli’den gittik. Anlayacağınız “çağ atladık” denilen bir devirde iki günümüz gitti.
Zaten kurumlara mahkeme kanalı ile veraset ilamını veriyoruz. Bunu verdikten sonra gerek vergi dairesi, gerekse belediyeler beyanname verdikten sonra menkullerin ve gayri menkullerin vergilerinde sizi biliyorlar. Bilgisayar sistemi dahilinde Türkiye’nin neresinde olursanız olun, sizinle ilgili bilgiler hemen karşınıza çıkıyor.
Durum böyle olmasına rağmen, -bilgi çağında- bütün işlemlerin merkezi konumundaki Vergi dairesinin elindeki veraset dosyasına istinaden Tapu dairesine veya verasetle ilgili başka bir ilgili kuruma niçin bilgi vermez, neden iletişim kurmaz. İllaki aynı evraklar ayrı ayrı kurumlar tarafından istenir; bir türlü anlamıyorum.
Çal Vergi Dairesi, nüfus kütüğüm Çal ilçesinde olmasına rağmen, anne ve babamın ölüm yeri olan Denizli merkezden işlemlerin yapılacağını belirteceğine, online sistemle gördüğü bilgilerimiz ışığında niçin belgeyi veremez?
Çal Vergi Dairesi ile Denizli’deki vergi dairesi aynı bakanlığın bünyesinde değil mi? Online işlemleri gören, miras yolu ile yapılmış bütün işlemleri gören iki kurum, niye aynı belgeyi veremez ve vatandaşa illaki Denizli’ye gönderir anlamıyorum. Çal Vergi Dairesinin müdürünün imzası geçerli değil mi?
Devlete olan borcu tahsil ettiğinde sesi çıkmayan iki kurum, işlem yapmak için verilecek olan bir belge konusunda niye anlaşamaz?
Nüfus Müdürlüğü, ölüm vaki olunca bankalar dahil, bütün kurumlara ilgili yazıyı anında gönderiyor. Niçin diğer kurumlar, -zahmet ederek- gelen ölüm belgesine istinaden kurumlarında bir işlem olup olmadığını kontrol etmez?
50 Tl. borcu olan vatandaşa e-haciz işlemleri anında uygulayan devlet, niye sırtına bindiği vatandaşları kurum kurum gezdirir anlamıyorum.
Gönül ister ki, -hükümetin dile getirdiği gibi- online sistemle birbirini gören kurumların işlemleri hazır hale getirip, bir çay içimlik süre içersinde işlemlerimi tamamlayabileyim.
Ama nerde…..
Çağ atlıyoruz ama, bizim kurumlar yine aynı kurum…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.