Bundan önceki yazılarımda da seçim anketlerine güvenmediğimi, halkın nabzını tutmak yerine, özellikle AKP’yi birinci parti göstermek, iktidara yaranmak için çalışma yaptıklarını yazdım.
Gerçekten 2002 seçimlerinden bu yana, yapılan anket çalışmaları, milleti iktidar partisine yönlendirmeden öteye geçmedi. Üstelik bu çalışmalar büyük baskı altında bulunan basın organları tarafından da desteklenince ortaya tam bir “kara mizah” çıktı.
Üstelik, ulusal basın ve televizyonlardan öğrendiğimize göre; İktidar partisi Haziran 2013’deki Gezi olayları, ardından 17 Aralık tarihinde ortaya çıkan rüşvet ve yolsuzluk soruşturmaları ile gerçekten büyük kan kaybetti. Hala da kaybetmeyi sürdürüyor.
Yine, Ulusal basın ve televizyon kanallarından öğrendiğimize göre, AKP’nin Cemaati suçlayarak 4 bakanın gitmesine yol açan ve Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluğu olarak kabul edilen operasyonları örtmeye çalışma gayretleri alenen ortada iken, oy kazanması nasıl izah edilebilir?
İktidar ve taraftarları, demokrasiyi ağızlarından düşürmedikleri bir ortamda demokrasinin kurallarını -ibre kendilerine dönünce- kısıtlamayı hedeflemesi, -sadece- operasyonlarda görev alan savcı ve polislerin çil yavrusu gibi dağıtılmaları, HSYK’nin yapısının değiştirilmesine yönelik çalışmalar, yatak odalarında ve ayakkabı kutularında uçuşan paralar ortada iken iktidarın oy potansiyelini artırması düşünülebilir mi?
Türk Milleti bu kadar aptal, bu kadar derin uyku damı? Ankara’da sert rüzgarlar eserken, Anadolu’daki bu sessizlik niye?
İşte bu gerçekler doğrultusunda 2002 tarihindeki sandığı gömme kısmen de olsa bu seçimlerde olabilir. Bu yüzden anketlerin değeri bence hiç yok.
Eline kağıt kalem alan “Anket çalışması yapıyoruz” diyerek masa başında, olmadı telefonla, o da olmadı parklardaki oturan insanların görüşleri doğrultusunda, en önemlisi de “tuzak sorular” olarak isimlendirilen yine iktidara yarayan çapraz sorular ile nabzı tuttuklarını ortaya atıyorlar.
Denizli merkezde o kadar tanıdığım insan var. İçlerinden bir tanesi “Bana anketçiler geldi” demedi. Bu anket çalışması yapanlar, acaba kimlerle konuşuyor ki, bu sonuçları elde ediyorlar. Bunu derken, elbette sahaya inilmiyor demiyorum. Ama ben inanmıyorum. Bana bu tür çalışmalar inandırıcı gelmiyor.
Son olarak, 23 Aralık 2013-5 Ocak 2014 tarihleri arasında yapılan ve geçen hafta açıklanan “Bugün seçim olsa” adı altında son anketi Gezici Araştırma gurubu yapmış. Türkiye genelinde 30 ilde yaklaşık 44 bin vatandaşla yüz yüze görüşme yaparak anketi düzenlemişler. Üstelik anketin güven payı yüzde 0.93, hata payı ise yüzde 1.6
Ankete göre, Türkiye genelinde AKP yüzde  39.5; CHP 32.7; MHP 17.8; BDP 7.9; Diğer 1.8 oranlarında çıkmış.
2009 yerel seçimlerinde de buna benzer sonuçlar ortaya çıkmıştı ve anket şirketlerinin hiçbirisi doğru tahmin yapamamıştı. En doğru tahmini yapan şirket, sanırım yüzde 5 yanılma ile gerçekleştirmişti. 
Buradan anladığımız şu; 2009 yerel seçimlerinde Türkiye genelinde yüzde 38.8 oy alan iktidar partisi AKP, yüzde 0.7 dolaylarında oyunu artırmış gözüküyor.
Yine 2009 yerel seçimlerinde yüzde 23.1 oy olan CHP 23.1 oranında yani yüzdü 100, MHP ise 16.1 oyuna karşılık 1.7 oranında; BDP ise 5.7 oy oranına karşılık 2.2 oranında oyunu artırmış gözüküyor. 2009 yerel seçimlerinde diğer olarak geçen DP, SP, BBP gibi partilerin oy oranı ise yüzde 16.3 gerçekleşmişti. Yeni yapılan anketlerde ise yüzde 1.8 olarak gözüküyor.
Yani diğer olarak gözüken oyları 5’e taksim ettiğinizde zaten ortaya çıkan tablo 2009 seçimlerindekinin hemen hemen aynısı olarak karşımıza çıkıyor.
Aklı ve mantığı ile hareket eden insanların, geçmiş ile bugün yapılan bu tür çalışmaları karşılaştırdıklarında gerçekleri göreceklerine inanıyorum.
Kaldı ki; Yerel seçimlerde AKP, her ne kadar iktidarın ve Tayyip Erdoğan’ın getirdiği rüzgar ile seçimleri kazanmak için yola çıksa da, adayların kişilikleri, konumları ve birlikte hareket ettiği belediye meclis üyelerinin konumları ve topyekün yapacak oldukları çalışmalar halkın oy vermede öncülüğü olur.
Böyle bir ortamda, siyasi partilerin alacakları oylar adayları ile ortaya çıkmaz mı?
İşte bundan dolayı, yukarıda örneklemesini verdiğim son anketlerin –bana göre- hiçbir değeri yoktur.
Maksadı aşan bu tür anketler, bana göre halkımızın gözünü boyamaktan öteye geçemez.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.